You are here: Home » Zdrowie i uroda » Przy jakich chorobach występuje nadmierna potliwość?

Przy jakich chorobach występuje nadmierna potliwość?

nadpotliwość objawem choroby

Często bagatelizujemy nadpotliwość jako niegroźny efekt nadmiernego stresu, wysiłku fizycznego lub wysokiej temperatury. Tymczasem pot wytwarza się również podczas poważnych chorób, i wówczas nie należy go bagatelizować.

Przykłady chorób:

  • Nadczynność tarczycy – nadpotliwości towarzyszy chudnięcie oraz nieustanne uczucie zmęczenia bez wyraźnej przyczyny.
  • Nowotwór układu chłonnego – obfite pocenie występuje głównie podczas snu podczas takich nowotworów jak białaczka i ziarnica.
  • Stan przedzawałowy – zlewne poty są najczęściej pierwszym znakiem ostrzegawczym, który powinien nas zaalarmować.

Ponadto nadmierne pocenie występuje między innymi przy gruźlicy, cukrzycy i raku trzustki.

Co robić?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie wpadać w panikę, gdy tylko zobaczymy powyżej wskazane objawy. Najpierw sprawdźmy w internecie lub w innych źródłach, jakie są szczegółowe symptomy choroby. W razie wątpliwości zapytajmy członka rodziny i poprośmy go o pomoc. Jeśli nadal uważamy, że jesteśmy chorzy, jak najszybciej skonsultujmy się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź od razu zgłośmy się do specjalisty. Warto również działać zapobiegawczo i w miarę możliwości unikać sytuacji i zachowań pogarszających nasze zdrowie. Pamiętajmy również, że nadmierna potliwość może być objawem choroby, ale nie musi. Wówczas mogą pomóc już tylko sprawdzone środki, o czym więcej można przeczytać na stronie https://etiaxil.com.pl/nadmierna-potliwosc-moze-byc-objawem-choroby/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha *