You are here: Home » Sport » Jak dbać o rower aby był sprawny przez wiele lat?

Jak dbać o rower aby był sprawny przez wiele lat?

Każdy rowerzysta ma swój rower, którego by za nic nie oddał. Długo się przyzwyczajamy do konkretnego roweru, ale gdy już się przyzwyczaimy to nie zamienimy go na inny. Dlatego właśnie chcąc, aby nasz rower wytrzymał jak najdłużej to trzeba się nim wyjątkowo zaopiekować. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest trzymanie roweru w miarę ciepłym miejscu. Nie musimy go trzymać tak naprawdę w pokoju, ale ocieplony garaż będzie już w zupełności dobrym wyborem. Ważne jest aby nie trzymać roweru na zewnątrz. To znaczy można go tam zostawić gdy jest naprawdę ciepło, ale pod zadaszeniem. Chodzi głównie o to, aby nie padał na niego deszcz, bo z czasem może zardzewieć.

Układ napędowy

Najbardziej zagrożony w każdym rowerze jest cały układ napędowy. Składa się on głównie z pedałów, zębatek, przerzutek oraz łańcucha. Wszystko to jest wyjątkowo narażone na warunki atmosferyczne, więc trzeba to odpowiednio zabezpieczyć. Łańcuch musi być regularnie smarowany, ale smar można także umieścić na zębatkach. To spowoduje, że ich wytrzymałość wzrośnie i nie będą aż tak podatne na korozje. Nawet jak poszczególne ząbki z kasety zębatkowej się połamią to nie musimy się niczym martwić. Nowa kaseta shimano RowerTour.com to koszt niecałych 250 złotych. To jest także sposób na renowację starego roweru, który uległ już kilku poważnym usterkom. Właściwie to cały układ napędowy będzie można wymienić w razie usterki, ale gdy zacznie nam rdzewieć rama, to będzie już ciężej.

stan techniczny roweru (pixabay.com)

Opony

Regularnie trzeba także dbać o stan opon, które wpływają nie tylko na komfort jazdy ale także na bezpieczeństwo. Opony muszą być przede wszystkim dobrej jakości, a to gwarantuje dopiero zakup opon światowej marki. Ważny będzie także bieżnik, który informuje nas o stanie zużycia opon. W przypadku opon nie jest określony minimalny bieżnik, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że opony muszą mieć ten bieżnik. W innym wypadku rower będzie wpadał bardzo łatwo w poślizg na mokrej nawierzchni, a to dla rowerzysty może się skończyć tragicznie. Jeżeli nie wiemy, kiedy należy wymienić opony, to średnio opony zużywają się w ciągu dwóch lat. Ta informacja dotyczy oczywiście osób, które aktywnie i często jeżdżą na rowerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha *